به گزارش سرویس خبر ایلیا بعد از تولید نمایشگرهای شهری LED و ۳D، در سال گذشته نسل جدید تلویزیون های شهری وارد بازار شد. امروزه بیشتر برندهای معتبر مانند شرکت ابسن و شرکت ایلیا از تلویزیون های ۴Kخود رونمایی کرده اند و با ورود برندهای دیگر به این عرصه، رقابت در تولید تلویزیون ها ی شهری  ۴K بیش از پیش داغ شده است.

تلویزیون های شهری اچ دی با کیفیت ۱۰۸۰ p ؛ رزولوشنی برابر با ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل دارند و در استاندارد ۴K این رزولوشن به ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل می رسد. یعنی رزولوشنی ۴ برابر استاندارد ۱۰۸۰p که هم اکنون در تلویزیون های شهری اچ دی و دیسک های بلو- ری در دسترس است.

۴K از كجا آمد؟

ریشه های اصلی تکنولوژی ۴K به صنعت سینما باز میگردد. اواخر دهه ۹۰ بود که جورج لوکاس نویسنده و کارگردان مشهور فیلم جنگ ستارگان تصمیم گرفت که فرمت های جدید دیجیتالی را جایگزین فیلم کند.

بعد از انتشار نسخه HD اپیزود اول جنگ ستارگان با عنوان “The Phantom Menace” در سال ۱۹۹۹، جورج لوکاس تصمیم گرفت اپیزود دوم “Attack of the Clones” را در سال ۲۰۰۲ و با کیفیت کاملا دیجیتال ۱۰۸۰p منتشر کند.

اما کیفیت ۱۰۸۰p برای صفحه نمایش های غول پیکر سینما کافی نبود و اگر فردی در ردیف اول صندلی های سینما می نشست ممکن بود تصویر را نرمتر و به صورت شبکه پیکسلی مشاهده کند. به همین منظور سازمان ابتکارات سینما (DCI) در مارس ۲۰۰۲ با هدف ایجاد یک استاندارد دیجیتال شکل گرفت. بر اساس تلاش های این سازمان که با کمپانی های بزرگ فیلم سازی همکاری دارد، ۲ رزولوشن جدید با عنوان ۲Kو کمی بعد در سال ۲۰۰۵ ۴K معرفی شد.

اولین فیلم ۴K در سال ۲۰۰۷ و توسط وارنر بروس منتشر شد. این فیلم که The Final Cut نام دارد نسخه جدیدی از فیلم Blade Runner بود که در سال ۱۹۸۲ ساخته و تولید شد. با این حال، سینماهای کمی قادر بودند تا فیلم ها را با این کیفیت نمایش دهند.

فیلم سه بعدی آواتار ساخته کارگردان مشهور جیمز کامرون، نمونه ای از نمایش ۴K به شمار می آید. این فیلم به کمک تلویزیون های ۴K سونی و در سینماهای سراسر جهان اکران شد و پول هنگفتی را نصیب سازندگان این فیلم کرد. شاید بتوان گفت که تلویزیون های شهری ۴K جایگزینی مناسب برای تلویزیون های شهری ۳ بعدی باشند.

تلویزیون ایلیابا دارا بودن بیش از یک دهه تجربه در این زمینه توانسته است خدمات خود رابا تکنولوژی روز دنیا همگام سازد.

 منبع: بخش خبر تلویزیون ایلیا