تکنولوژي LED

LED مخفف واژه Diode Light Emitted و به معناي ديود ساطع كننده نوراست.
ديودهاي ساطع‌كننده نور در واقع جزء خانواده‌ ديودها هستند كه ديودها نيز در زير گروه نيمه هادي‌ها به شمار مي‌آيند.
خاصيتي كه  LED ها را از ساير نيمه‌‌هادي‌ها متمايز مي‌كند اين است كه با گذرجريان از آنها مقداري انرژي به صورت نور ازآنها ساطع مي‌شود.

به دلیل آسیب رسانی انواع لامپ های قدیمی به محیط زیست ، برخي كشورها مردم را ملزم به استفاده از لامپهای LED كرده و حتي برنامه‌ريزي كرده اند تا در توليدات خود در برخي محصولات از جمله انواع تلويزيون از لامپ‌هاي LED كه عمر بيشتري دارد ، مصرف انرژی کمتری دارد و به حفظ محيط زيست نیز كمك مي‌كند استفاده كنند.
البته لازم به ذکر است كه استفاده از لامپ‌هاي LED در توليد تلويزيون محدوديت‌هايي دارد كه يكي ازآنها محدوديت استفاده از اين تكنولوژي در سايزهاي پايين است اما خوشبختانه صنعتگران به خصوص در داخل کشور توانسته اند با استفاده از این لامپ ها به تکنولوژی ساخت تلویزیون در ابعاد بزرگ که همان تلویزون شهری غولپیکر می باشد دست پیدا کنند .

لامپهای  LED قبلاً  فقط دارای سه نور آبي، سبز و قرمز بودند كه اين موضوع باعث كاربرد آنها فقط جهت تولید نمایشگر های غولپیکر بود، اما اين اواخر LEDهايي با طیف رنگ آبي وارد بازار شده‌اند كه مي‌توانند نور سفيد با هاله‌اي از رنگ آبي توليد كنند به این واسطه درآينده نزديك مي‌توان شاهد استفاده از اين تكنولوژي در توليد تلويزيون خانگی و مانيتور بود.

كاربردهاي LED
LEDهایی كه از دهه‌هاي گذشته در الكترونيك مورد استفاده بودند ، عموما براي نمايش خاموش يا روشن بودن نمايشگرها در لوازم مولتي مديا کاربرد داشتند . اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوي ساخته مي‌شوند كه نور را در جهت خاصي متمركز مي‌كنند و به صورت چيپ‌هاي كوچكي هستند كه معمولا داخل يك شيشه گنبدي شكل قرار مي‌گيرند و درسايزی معادل یک چوب كبريت هستند و به سختي مي‌شكنند.این خاصیت در تولید تلویزیون شهری های مقاوم بسیار حائز اهمیت است .
LED‌ها فاقد پرتوهاي مادون قرمز و فرابنفشي هستند كه ساير منابع روشنايي ايجاد مي‌كنند و به سلامت چشم و محيط زیست آسيب نمي‌رسانند .با توجه به مزاياي استفاده از لامپ‌هاي LED پپش‌بيني مي‌شود تا كمتر از ۵ سال آينده شاهد تحولات عمده‌اي در عرصه محصولات تصويري باشيم.

نمايشگرهاي LED
استفاده از لامپ‌هاي LED در توليد نمایشگر های دیجیتال باعث مي‌شود وضوح تصوير حدود ۱۰۰ برابر بالاتر از LCD‌هاي معمولي باشد به اضافه اینکه چنانچه در مقاله مربوط به مقایسه ویدئو والها و نمایشگرهای LED پرداخته بودیم ایجاد خط در بین قابهای LCD و سایر نواقص ذکر شده در آن مقاله هم دلایل واضحی بر برتری LED می باشد لازم به ذکر است شدت روشنايي بيشتر، صرفه‌جويي در مصرف انرژي و از همه مهم‌تر برگشت‌پذيري به چرخه طبيعت از مزاياي مهم استفاده از تکنولوژی LED در تولید تلویزنهای شهریست است .

شرکت دانش بنیان ایلیا در شرایطی کاملاً بومی و با دیدگاه تخصص محور و با ارائه تلویزیون های شهری هوشمند با کاملترین استاندارد های موجود و جدیدترین تکنولوژی روز دنیا و با رعایت کلیه ضوابط مفتخر به خدمت رسانی به شما عزیزان است .

جهت هماهنگی بازدید از نمایشگاه دائمی محصولات ایلیا با ما تماس بگیرید .