تلویزیون شهری ایلیا

اطلاعات فنی تلویزیون شهری ایلیا

 

LED چیست؟

LED (دیود ساطع نور) یک دستگاه نیمه هادی است که وقتی یک جریان الکتریکی از آن عبور می کند نور مرئی ساطع می کند . به دلیل کم مصرف بودن بسیار کارآمد می باشد و طول عمر بالایی دارد. بر خلاف لامپ های رشته ای، LED ها هیچ رشته ای ندارند که باعث سوختن و یا شکستن شود .

در یک SMD LED رنگهای قرمز ، آبی و سبز با هم ادغام شده و یک نمایش یکنواخت با زاویه دید بالا بدون تغییر رنگ را ایجاد می کند .

در یک پیکسل DIP LED هر کدام از رنگهای قرمز ، آبی و سبز هر کدام به طور جداگانه دارای ال ای دی می باشند که روشنایی بالایی دارند و از فاصله های بسیار دور در فضاهای باز قابل دید می باشند.

 

ابعاد استانداد تلویزیون شهری ؟

پنل دات پیچ های ۱ ، ۲٫۵ ، ۵ ، و ۱۰ دارای ابعاد ۶۴ در ۶۴ سانتی متر می باشند و ابعادی که در تصویر به رنگ قرمز نمایش داده شده اند نزدیک به ابعاد ۹ به ۱۶ هستند که این نسبت همان کیفیت تصویر FULL HD می باشد.

برای مثال یک تلویزیون شهری با مساحت حدودا ۶ متر مربع دارای ابعاد ۳۲۰ در ۱۹۲ سانتی متر می باشد .

ادامه …

وضوح تصویر

هر صفحه نمایش از تعدادی پیکسل تشکیل شده است که به فاصله ی بین دو پیکسل در واحدمیلی متر دات پیچ می گویند. هرچه این فاصله بیشتر باشد پیکسل های کمتری در واحد سطح خواهیم داشت و وضوح تصویر کاهش می یابد و جزییات کمتری از تصویر به نمایش گذاشته می شود. بالعکس هرچه فاصله کمتر شود وضوح تصویر بالاتری خواهیم داشت. در حالت کلی وضوح تصویر (رزولوشن) به تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش بستگی دارد .

کالیبراسیون

یکی از مشکلات تولید کنندگان صفحه نمایش LED تناقض روشنایی و رنگ پیکسل ها بوده است . با تنظیم روشنایی پیکسل ها نسبت به هم در یک کابینت و هم چنین با کابینت های مجاور تصویری واضح خواهیم داشت . تنظیم شدت روشنایی هر پیکسل برای ایجاد تصویری واضح و یکنواخت را کالیبراسیون می گویند.
کالیبراسیون تصاویر موزاییکی و شطرنجی نمایش داده شده را به تصویری یکدست و واضح تبدیل می کند .

بهترین فاصله دید

حداقل فاصله دید را با روش تبدیل دات پیچ تلویزیون شهری به متر محاسبه می کنیم . به طور مثال تلویزیون شهری دات پیچ ۱۰ میلی متر حداقل فاصله دید مناسب تابلو ۱۰ متر می باشد . ( توجه کنید که این بهترین دید می باشد اما تابلو از ۵ متری نیز قابل مشاهده است).

حداکثر فاصله دید را به روش ضرب مساحت تلویزیون شهری در عدد ۱۰ نیز می توان محاسبه کرد به طور مثال تلویزیون شهری در ابعاد ۳ متر در ۴ متر با مساحت ۱۲ متر مربع حداکثر فاصله دید ۱۲۰ متری را به خود اختصاص داده است.

لطفا به این نکته توجه کنید که در مثال بالا حداکثر دید یعنی اگر متنی بر روی تابلو نوشته باشید از فاصله ۱۲۰ متری قابل خواندن می باشد اما تابلو از فاصله ۲۴۰ متری کاملا دیده می شود و عکس ها و فیلم ها ی نمایشی کاملا قابل تشخیص می باشند.

پشتیبانی

سیستم پشتیبانی برای جلوگیری از نویز و چشمک زدن تصویر از سیستم پشتیبانی استفاده می شود . اگر مشکلی در یکی از قطعات به وجود آید کنترل سیستم به طور اتوماتیک به سیستم پشتیبانی داده می شود و نمایش تصویر بدون وقفه انجام خواهد گرفت .

روشنایی بالا ، نرخ رفرش بالا ، نرخ grayscale بالا

روشنایی با واحد nit اندازه گیری می شود هر چه این نرخ بالاتر باشد تصویر مشاهده شده روشن تر خواهد بود . مقدار روشنایی صفحه نمایش داخل سالن  با خارج سالن متفاوت است زیرا در فضای بسته به روشنایی کمتری نیاز است و در حدود ۱۲۰۰ الی ۱۸۰۰ nit می باشد در صورتی که روشنایی نمایشگر خارج سالن در حدود ۶۰۰۰ الی ۸۵۰۰ nit متغیر است .

نرخ رفرش بالا باعث می شود تصویر واضح تری مخصوصا در نمایش فیلم داشته باشیم و هنگام فیلمبرداری از صفحه نمایش تصاویری بدون نویز و چشمک زدن را داشته باشیم .

به سیاه و سفیدی تصویر grayscale  می گوییم هر چه این نرخ بالاتر باشد تصویر یکنواخت و ظریف تری از نظر رنگ بندی خواهیم داشت .

تنظیم اتوماتیک روشنایی

به منظور انطباق با محیط های مختلف و بهینه سازی نمایش تصویر ، سیستم کنترل ایلیا با استفاده از سنسور روشنایی برای نظارت بر روشنایی محیط ، روشنایی صفحه نمایش را با توجه به محیط تنظیم می کند.

تنظیم هوشمند grayscale

زمانی که روشنایی محیط بسیار کم است مانند شب ، سیستم های کنترل grayscale معمولی دچار مشکل می شوند و اختلال در نمایش تصویر ایجاد می گردد .
سیستم ایلیا با استفاده از فن آوری تنظیم هوشمند grayscale برای بهینه سازی و حفظ کیفیت مناسب تصویر ، صرف نظر از روشنایی محیط ، تصویری ظریف و واضح را نمایش می دهد .

5/5 - (5 امتیاز)